Wanna have one swimming pool in vacation style? Light blue mosaics can work it out!
The BCP602 in a sky blue color is perfect for it, 4''x4'' size, each mosaic piece is easy to install and clean, widely used in hotel swimming pool, house backyard pool and any pool projects!
If you are in market for our swimming pool mosaic tiles, please feel freely to ask us for details!
Highlight:
1. Large-size wave surface
2. Easy to clean and install
3. Non-slip surfaces that meet the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
7. Low-water absorption rate
Suitable for:
Swimming pool, bathroom, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP602 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Light Blue |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Square Glossy Porcelain Mixed Color HOA2008
97x97mm Speckle Surface Square Matte Full Body White MOA1201
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2902
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Emerald Green BCQ704
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK661
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blue BCZ605
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Mixed Blue BCI002
97x97mm Square Matte Porcelain Dark Blue BMO903A1
97x97mm Square Matte Porcelain White BMO901A1
25x25mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Beige BCI502