The 4''X4'' stylish blue porcelain mosaic in a glazed wave surface will be trendy and outstanding in swimming pool application. With shadows of blue colors, it makes you feel like swimming in the vast ocean.
Highlight:
1. Oversize wave-like surface
2. Easy to clean and install
3. Non-slip surfaces that meet the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
7. Low-water absorption rate
Suitable for:
Swimming pool, bathroom, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP003 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Mixed Blue |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Blue KOA2602
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK653
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue BCK012
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Mixed Blue BMG001A1
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Lake Blue BCQ608
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK607
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain White BCZ604
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain Gray MOF8905
11x11mm Square Glossy Porcelain Light Gray CBG302A
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2603