Grapefruit Pink Glass Mosaic Pool Tile can be a perfect choice for your pool. our crystal glass mosaic tiles are also highly durable and resistant to wear and tear, ensuring they can withstand the rigors of frequent use in a pool environment. Plus, their non-porous surface makes them easy to clean and maintain, helping to keep your pool looking pristine for years to come.
Please simply send us an inquiry about the pool tiles you need, so we can check stock availability and provide you with a competitive price for your quantities.
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GKOL1401 |
| Size: | 306*306*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 48*48*4mm |
| Gap: | 3.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Resin Mother of Pearl GZGH8903
48x48mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GKOJ2602-1
Hot Melt Glass GEOM9603
23x23mm Square Hot Melting Glass Geen Blend GZOL1608
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC035
23x23mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2004
48x73mm Running Bond Matte Silicon Joint Hot Melt Glass Cobalt Blue GZOJ2607
20x20mm Venus Cloud Square Hot Melt Glass Iridescent Brown BGN901
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1607
73x73 Square High Borosilicate Glass Aqua Green BRO001