These glamour mosaics with a smooth, glossy surface have the ability to transform any space of your backyard pool area and home. Suitable for any interior and exterior applications, make a statement with these pool porcelain tiles.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Blend color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IGA3001 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blend blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Dark Blue BCH004
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Cobalt Blue BCK008
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCI610
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Yellow WBB2901
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK006
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP001
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blue BCZ003
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK017
48x48mm Square Matte Porcelain White BCK201
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Color HMF8002