Highlight:
1. Classic glazed surface and 48mm size
2. Easy to install and clean
3. Hugely versatile
4. Glossy anti-slip surface that comply with the international norms
5. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrosion, etc.
6. Lower water-absorption rating
Suitable for:
Any styles of swimming pools, SPA center, patio, landscaping and wall cladding and flooring of interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK710 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Green |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue KOA2616
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI928
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Blue BCZ001
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG303A
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK657
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Navy Blue BCQ606
23x23mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601
97x97mm Square Glazed Porcelain Dark Blue BMM601A1
150x150mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BCW602E7
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark IOH6006