Various patterns and colors for your option! With a smooth, kiln, and matte surface, these granule surface pool mosaics have the ability to change any space of your future project. Suitable for interior and exterior applications, make a statement with these solid color pool tiles from Bluwhale Tile.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Mixed color glazed porcelain mosaic
2. Classic design, matte finish, smooth touching
3. There are 7 styles for your choice
4. Made of porcelain, 6.0mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | HMF8008 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Mixed color granule surface style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte granule surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 23*23*6mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Carrara White MOF8901
97*97mm Square Inkjet Marble Look MOA1903
48x48mm Square Full Body Unglazed Olive Green KOF6702
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain White BCZ604
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK703
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601
97x97mm Square Matte Porcelain White BMO901A1
25x25mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI911
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK633
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Blue BCZ001