For a high quality decorative ceramic pool tile, this brown fambe surface is a great option because of delicate texture and high versatility, making a statement to your pool design. Contact us if you need a sample.
Highlight:
1. 25x25 chip size, 302.5x302.5mm sheet size, 4mm thickness, 2.5mm gap
2. Fambe blossom texture, brown color
3. Made of porcelain, highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh mounted on back, saving your time and energy in installation
6. Low water absorption rate, long lifaspan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home decoration.
| Model NO: | BCI911 |
| Size: | 25x25mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Brown |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5X302.5mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glazed surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 25x25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
97x97mm Porcelain Marble Look Bali Pool Tile POA2904
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2205
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Cobalt Blue WOL9601
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Cobalt Blue BCP604
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8006
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2213
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK661
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP005
48x48mm Square Matte Full Body Unglazed White KOF6201
97x97mm Square Glazed Porcelain Dark Blue BMM601A1