Charming dark blue hue. The Large Square Series is the perfect addition to any pool or wet area application. Featuring a unique kiln pattern with a glazed surface, our large square tiles are available in various colors! Moreover, it is also suitable for a pool waterline, which adds style to your pool projects.
If you are greatly interested in pool mosaic, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 6x6 Square porcelain mosaic tile
2. Beautiful fambe pattern, Kiln smooth touch feeling
3. Colors can be customized, Various colors are available
4. Made of porcelain, Durable and easy to clean
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | WOB2601 |
| Size: | 148x148x9mm |
| Style: | 148*148mm ice crackle porcelain square tile blue |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | / |
| Connect: | / |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 300 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 9.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 148x148x9mm |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | 0.38 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
73*73mm Square Porcelain Crackle Emerald Green COB703X
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK006
97x97mm Square Full Body Matte Porcelain White BCP201D
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK610
100x100mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCQ601
48x48mm Square Full Body Unglazed KOF6301
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain White BCZ604
73*73mm Square Porcelain Crackle Blue COB601X
48x48mm Square Matte Full Body Unglazed White KOF6201
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8902