A new design to our fambe series, featuring glossy solid surface in 4" chip size and blue colors, larger size for easy tiling and more-spacious visual effect. Contact us for best price if you are in market for it.
Highlight:
1. 100x100 chip size, 309x309mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Fambe crystal glazed surface, glossy dark blue color
3. Versatile and durable, eco-friendly and good performance
4. Resistance to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh mounted on back, easy to install and maintain
6. Low water absorption rate, long service life
Suitable for:
Any swimming pools design,SPA center, bathroom, shower, backsplash and home renovation.
| Model NO: | BCQ601 |
| Size: | 100x100mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Blue Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 309x309mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 100x100mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK644
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2902
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK616
25x25mm Square Porcelain Gradient Orange CIG004A
48*48mm Square Inkjet Ceramic ZOA2209
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8904
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6004
25x25mm Square Porcelain Classic Blue IGA3604
48x48mm Square Matte Porcelain White BCK202
23x23mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601