Charming orange tones! The beautiful Classic Series comes in a 1” x 1” format with a smooth, glossy surface. Perfect for any swimming pools, pool waterline, bathroom walls, etc.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Blend color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IGA3005 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blend Orange |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK609
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK641
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6903
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue IOH6001
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Blue WOL9904
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blue BCZ605
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK633
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK644
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KOA2902
23x23mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601-1