With Springtime just around the corner, now is the perfect time to fresh your bathroom walls! Our new arrival handmade glazed arabesque shape mosaic tiles will bring natural vibes into your house. Samples are available!
Welcome to find us if you are interested in more handmade porcelain tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. Arabesque style handmade porcelain tile in dark green
2. Kiln crackle surface, smooth touch feeling
3. Made of porcelains, stain-resistant, long lifetime
4. Less maintenance cost, easy to clean
5. Mesh mounted on back, convenient to install
6. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCZ701E2 |
| Size: | 300*300mm |
| Style: | Handmade Arabesque Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glazed Glossy Finish |
| MOQ: | 70 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Irregular |
| Thickness: | 8.0mm |
| Color: | Dark Green |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool, etc. |
| Chip Size: | 75*75*8mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.28kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Triangle Tile Ceramic Cobalt Blue BCZ628A
Finger Tile Light Yellow BCZ503Z
Gradient Glass ZOM1909
45*195mm Rectangle Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1908
Kit Kat Tile Dark Blue BCZ621A
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCK913
Penny Round Tile BCZ003B1
Arabesque Tile Mix Colors BCZ001E2
Finger Tile Grey BCZ314Z
Pebble Tile Ceramic Rainbow BCZ007B1