If you are looking for one crystal glazed mosaic for your swimming pool renovation, try this fambe blue, classic and pure, it is perfect for pool as well as bathroom, kitchen, showers, and wet areas. Looking forward to hearing from you.
Highlight:
1. Pure blue colors
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy to clean and install
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design, SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCH612 |
| Size: | 23X23mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 1000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 23X23mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK634
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Light Blue BCK647
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2212
48x48mm Square Full Body Unglazed Blend Blue KOF6007
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK608
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8904
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue IOH6001
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK601
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain White BCZ703
23x23mm Square Glossy Porcelain Sky Blue HOA2701