A super new design to our fambe series, stylish texture and vintage brown color, going to add timeless beauty your swimming pool, bathroom and other places. Sample can be provided for ensuring tile quality.
Highlight:
1. 25x25 chip size, 302.5x302.5mm sheet size, 4mm thickness, 2.5mm gap
2. Fambe glazed surface, vintage brown color
3. Made of porcelain, highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh mounted on back, providing simple installation
6. Low water absorption rate, long lifaspan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home renovation.
| Model NO: | BCIBCI615 |
| Size: | 25x25mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Brown |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5X302.5mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glazed surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 25x25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
48x48mm Square Glossy Porcelain Black BCK102
48x48mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain KOA2902
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK701
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6005
23x23mm Square Glossy Porcelain Mixed Color HOA2008
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9902
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH608
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCH612
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Cobalt Blue BCK008
100x100mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Emerald Green BCQ702