Mixed color fish scales appeal to your eyes! Specifically popular in bathrooms, showers, swimming pools, these Moroccan-style fish scales are just as stunning and beautiful in your interior and exterior space. This fan shape mosaic tile can be installed in all directions for amazing effectiveness, which will help you create your personal style.
If you are greatly interested in pool mosaic, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Made from porcelain, kiln glazed surface
2.Back-meshed design, easy for installation
3.Available in various colors and customized
4.Bring an appealing look to your future project
5.Function: Durable, wear-resistant, enough aesthetic feeling
6.Samples available here
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | ZGA2002 |
| Size: | 95x86x6.7mm |
| Style: | Glazed glossy fan shape porcelain mosaic grey blend |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 259x273x6.7mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 300 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Fish Scale |
| Thickness: | 6.7mm |
| Color: | Available in various colors |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 95x86x6.7mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.9 kg/sheet |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Fish Scale Sky Blue BCZ633
Subway Tile ZMD9201
Triangle Tile Ceramic Cobalt Blue BCZ628A
Finger Tile Grey BCZ314Z
Fish Scale Ocean Blue BCZ714
Herringbone Mosaic Dark Blue BCZ619A
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
Natural Shell Back Lip BOE903E4
3D Triangle Tile Ceramic Grey BCZ310D
Plumage Tile Ceramic Dark Green BCZ601S