Not only suitable for interior space but perfect for swimming pool walls even for the waterline. Dia 19mm penny round mosaic tiles will appeal to you. Welcome to find us if you are interested in more handmade porcelain tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. Dia 19mm penny round shape
2. Made of porcelain, thickness 6mm
3. Smooth touching, premium glazed surface
4. Mesh mounted on back, convenient to install
5. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCZ001 |
| Size: | 294*290*6mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294*290*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Gradient Blue, Gradient Yellow |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | D19 |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.92kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Natural Shell Fan Shape BOZ905E4
Finger Tile Light Yellow BCZ503Z
Triangle Tile Ceramic Light Green BCZ715A
Broken Mosaic Tile Ceramic Colourful BCZ001C4
Finger Tile Kit Kat Tile Stacked Dark Green BCZ703B1
Natural Shell Black Lip BOZ910E4
Cross Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1904
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1608
Arabesque Tile Ceramic Dark Green ZOB1706
Fish Scale ZOB1705