Moroccan style is one of the popular designs in many household. Because of the elegant shield shape, the tile is endowed with graceful vibe, with which any space will be enhanced to another level. CONTACT US NOW for more detail of this product if you like the design. Sample available for quality check.
Highlight:
1. 268X222mm sheet size, 6.2mm thickness
2. Moroccan lantern/shield shape design
3. Quality glossy glazed finish, green color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ717Z |
| Size: | 142X87mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Green |
| Usage: | Wall |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 268X222mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy glazed |
| MOQ: | 212 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Shield |
| Thickness: | 6.2mm |
| Color: | Granate |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 142X87mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.675kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Kit Kat Tile Dark Green ZOB1708
Frozen Fan Shape Crackle BCZ610
Triangle Tile Ceramic Dark Grey BCZ930A
Natural Shell Round BOZ902E4
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9913
2x4 Subway Laminated Glass GZOJ9901
Triangle Tile Ceramic Blithe Blue BCZ627A
Subway Tile ZOD9902
3D Brick Crystal Glass ZGM3902
Fish Scale Dark Gray BCZ316