The mosaic wave tile in blue mixed color and large size creates an unique surface for your swimming pool of an ideal look. It is easy to install and clean, also suitable for other places including kitchen, bathroom, SPA center, flooring and so on.
Welcome to contact Bluwhale Tile for best pricing and sample details.
Highlight:
1. Large-size wave surface
2. Easy installation and cleaning
3. Non-slip surfaces that meet the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
7. Low-water absorption rate
Suitable for:
Swimming pool, bathroom, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP004 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8006
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK702
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3004
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCK612
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH611
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2205
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK663
73*73mm Square Porcelain Crackle Blue COB601X
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK602