Making a new change to your swimming pool with this bright brown crackle mosaic, will bring you big surprise and level up your pool as well as other setting cases.
Highlight:
1. 25x25mm bright brown chips mounted on mesh back
2. Glossy finish and heavy-crackle texture
3. High quality and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Non-slip surface that complies with the international norms
6. Easy to clean, install and repair
7. Unique texture for a pool covering
8. Low water-absorption rate and longevity
9. Highly resistant to moisture, chemical agent, crack, marks, wear, and abrosion.
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and wall cladding and flooring of house designs.
| Model NO: | BCI503 |
| Size: | 25X25mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5x302.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25X25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3003
150x150mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BCW601E7
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain White BCZ703
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain Gray MOF8905
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK614
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Blue WOL9906
25x25mm Square Glossy Porcelain Cobalt Blue BCI912
25x25mm Square Porcelain Classic Blend Blue IGA3002
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2213
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCK632