Pure crackel surface in a elegant brown color, this porcelain mosaic makes your pool surround area no longer being dull. Sample available here for all customers.
Highlight:
1. 48x48mm brown color mounted on mesh back
2. Smooth gloss finish and heavy-crackle texture
3. High quality and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Non-slip surface that complies with the international norms
6. Easy to clean, install and repair
7. Unique texture for a pool covering
8. Low water-absorption rate and longevity
9. Highly resistant to moisture, chemical agent, crack, marks, wear, and abrosion.
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and wall cladding and flooring of house designs.
| Model NO: | BCK502 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
100x100mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Emerald Green BCQ702
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Aquamarine MOA1604
48x48mm Square Matte Porcelain Black BCK101
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2212
48x48mm Square Metallic Glazed Porcelain Rose Gold BCK915
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6903
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK607
95x95mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain POA2902
25x25mm Square Glossy Porcelain Brown BCI615
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6007