Made from ceramic crackle chips, resin, crystal glass, and mother of pearl, penny round resin crystal glass mosaic tiles with the color coats on the back of the mosaic tiles make thousands of colors possible. It's mesh mounted on high-quality fiberglass, so easy to install. It adds elegant designs to any space, and it's a highly versatile building material.
If you are intensely interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Round crystal glass mix resin mosaic with the mother of pearl
2. Pebble shape, Glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 3 colors, Suitable for different styles
4. Mix glass, resin, mother of pearl, ceramic
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZGH8902 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | Round shape resin mosaic with the mother of pearl |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass, resin, mother of pearl, and porcelain |
| Shape: | Round |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Beige |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 43/33/23/20*8mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.14 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
2x2 Crystal Glass Iridescent GKOL1202
15*15mm Square Glass Gold GCGL5901
Crystal Glass Red BGI013F2
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ019
23x23mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2004
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Green BGC031
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mixed BGE015
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC020
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Black ZCIO002
Iridescent Glass Tile GZOF5008