Hot melting mosaic tile is coming back right now! Iridescent blue surface and 48x48mm size, it will bring natural and cozy ambient into your pools. Tile samples are available here, contact Bluwhale Tile team for more details now.
Highlight:
Mix color glass mosaic with paper mount
Mediterranean blue palette, smooth touching
Easy to clean, wear-resistant and durable
Back-mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations
High-quality tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | H52+H55+H56 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Mediterranean style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Swimming pools,bathrooms, spa and etc |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | Regular Stock, No MOQ Request |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 48*48*6 mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.02kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Gray GZOJ2301
Blend Size Hot Melt Mix Crystal GZOM9603
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGE002
25*25mm Square Euro Glass Blend Blue GIOL4001
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE010
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ024
1x2 Running Bond Subway Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GZOJ2001
High Borosilicate Glass BRO002
Basket Weave Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ017
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Mixed Blue BGC010