Look closely at this interesting swimming pool mosaic tile. Some chips are with the inner conch on the background which makes the glass tiles looks terrific and amazing. Made from stone, resin, conch, and crystal glass tiles. The resin chips with conch. This is a new design to make the mosaic tiles lively. The crystal glass chips are high-temperature glass which means the colors will never fade away. The finish is glossy so it is easy for cleaning and the backing is mesh mounted so it is easy for cutting. It is highly recommended for the spa, pool, shower, bathroom, kitchen backsplash, and bathroom wall.
If you are greatly interested in pool tiles, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Stone, resin, natural shell mix crystal glass mosaic tile
2. 1x1 inch square chips, unique design finish
2. Glossy surface, special touch feeling
3. Available in 3 styles, custom patterns welcome
4. Made from stone, resin, natural conch, and crystal glass
5. Durable, waterproof and stain-resistant
6. With back mesh design, easy for installation
7. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GHGH8903 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | Stone resin conch crystal glass tile |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Stone, resin, natural shell, and crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 23*23*8mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.35 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GMOF1601
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Blue GHOL1002
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mixed BGE015
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Mixed Blue GKOL1001
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1604
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGZ003
Crystal Glass Blue BGK602F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Green BGC031
20*20mm Square Iridescent White Glass GEOJ2901