Are you appealing to this soft glossy glazed surface and kiln crackle pattern? Our handmade tile collection will launch a more high-quality ceramic mosaic tile, which not only suitable for bathroom walls or shower areas but perfect for swimming pool projects.
If you’re interested in more beautiful handmade tiles, please contact us for some samples to feel in person!
Highlight:
1. Arabesque style handmade porcelain tile in pale blue
2. Kiln crackle surface, smooth touch feeling
3. Made of porcelains, stain-resistant, long lifetime
4. Less maintenance cost, easy to clean
5. Mesh mounted on back, convenient to install
6. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCZ601E2 |
| Size: | 300x300mm |
| Style: | Handmade Arabesque Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Finish |
| MOQ: | 70 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Irregular |
| Thickness: | 8.0mm |
| Color: | Pale Blue |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc |
| Chip Size: | 75x75x8mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.28kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Hexagon Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCZ909
Fish Scale Royal Blue BCZ634
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1606
Herringbone Mosaic Dark Blue BCZ619A
Pebble Tile Ceramic Green BCZ006B1
3D Triangle Tile Ceramic Grey BCZ310D
Diamond Tile Ceramic Dark Green ZBE2703
Pebble Tile Ceramic Blue BCZ609B1
Penny Round Tile BCZ003B1
Arabesque Tile Dark Green BCZ701E2