Highlight:
1. 15x15mm glowing mosaic surface
2. blended color with black spot
3. Easy to maintain and install
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Non-slip surface that complies with the internation standard
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC031 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Green |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Color GHOL1004
Crystal Glass BRI001
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Green BGC011
Iridescent Glass Tile GZOF5006
Hot Melt Glass GEOM9201
Hot Melt Glass GEOM9604
Brickbond Glass GZOM9902
48x48mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GKOJ2601
20*20mm Square Iridescent Blue Green Glass GEOJ2601
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO601Z