Blue mix grey, this porcelain mosaic color will be individual and stylish for your swimming pool design, as well as recommended for bathroom decoration. Wave surface makes the space more stereoscopic and solid, you deserve to have it now!
Highlight:
1. Large-size waving surface
2. Easy to install and clean
3. Anti-slip surfaces that comply with the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
Suitable for:
Swimming pool, baths, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP701 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Blue Grey |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Porcelain Classic Dark Blue IGA3605
48x48mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA1901
73*73mm Square Porcelain Crackle Blue COB601X
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK626
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Dark Blue MOA1603
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2901
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK609
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8902
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2204
97*97mm Square Inkjet Marble Look White MOA1907