These swimming pool tiles are iridescent, making them the perfect addition to any swimming pool or bathroom wall. The rectangular shapes give the tiles a modern and clean feel, so you won’t need to change them for a long time.
If you are greatly interested in pool mosaic, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2.Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3.There are 9 colors for your choice
4.Made of glass, 4.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZOF5007 |
| Size: | 23x98x4mm |
| Style: | Iridescent Glass Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x4mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 72 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Shimmer Iridescent Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 23x98x4mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.808 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ022
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC028
Crystal Glass Orange BGI012F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Mixed Yellow BGC017
Crystal Glass Mix Blue BGI001F2
23x23mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2003
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Green BGC014
Iridescent Glass Tile GZOF1602
Crystal Glass Mix Blue BGI005F2
Iridescent Glass Tile GZOF1605