Vintage blossom pattern and 6-inch big size, our new arrival swimming pool tiles will make a statement in your project! Welcome to find us if you are interested in more pool tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 150x150mm swimming pool porcelain tile
2. Made of porcelain, thickness 8.5mm
3. Available color: dark blue, ocean blue
4. Smooth touching, premium blossom glazed surface
5. Mesh mounted on back, convenient to install
6. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCW601E7 |
| Size: | 150*150*8.5mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Outdoor and Indoor Swmming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | / |
| Connect: | / |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 10 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 8.5mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming Pool, Spa, Bathroom and etc |
| Chip Size: | 150*150*8.5mm |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | 0.45kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
148*148mm Square Porcelain Crackle Dark Green WBB2701
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Aquamarine MOA1604
97x97mm Porcelain Marble Look Bali Pool Tile POA2904
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK663
11x11mm Square Glossy Porcelain Brown CBG301A
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK634
48x48mm Square Glossy Porcelain Pink CKG410B
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Dark Blue BCZ624A
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6904