Premium laminated glass transforms your home into a magnificent space. It creates beautiful layouts and designs when mixed and matched with other colors. It also features low maintenance and easy clean will make your life much easier. This premium tile is a perfect and elegant look for your pool waterline. This new item has growing demand among our clients from Australia, the Philippines, Malaysia, and Vietnam market. The wholesale factory price is very competitive!
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Mixed-size linear shape laminated glass mosaic
2. Made from laminated glass, durable and timeless
2. Back-meshed design, easy for installation
3. Available in various colors
4. Bring an appealing look to your future project
5. Accept OEM & ODM
6. Samples available here
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZOJ9919 |
| Size: | 297*300*8mm |
| Style: | Linear shape laminated glass mosaic style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 297*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 72 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Laminated glass mosaic |
| Shape: | Linear shape |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 23*98+23*198+30*98+30*198+40*98+40*198mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.60 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Fish Scale Sky Blue BCZ633
Ice Crackle Subway Tile ZOM5902
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9917
Ice Crackle Subway Tile ZOM5701
Glass Triangle GZOM7201
Triangle Tile Ceramic Khaki BCZ929A
Broken Mosaic Tile Ceramic Colourful BCZ001C4
Penny Round Tile Cobalt BCZ001
Diamond Tile Ceramic Dark Green ZBE2703
3D Brick Crystal Glass ZGM3902