Another longstanding hot product, crystal glazed surface and strong quality, which works well in swimming pool, bathroom, shower and kitchen backsplash. Do not hesitate to inquire us freely.
Highlight:
1. 48x48mm dark blue mosaic pieces
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy to clean and install
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design, SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCK635 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK702
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8904
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3003
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue KGA1002
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK645
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK633
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG304A
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Ocean Blue MOA1605
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Dark Blue KOF6008
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2903