Charming Hexagon Design - Imaginary Color
This sky blue hexagon glass mosaic tile is going to create a swimming pool space full of cool blue and clean water, people cannot help swimming in it!
Highlight:
1. Hexagon shape with timeless geometric beauty
2. Glazed matte finish, anti-slip and premium quality
3. Chip size: 25x25mm; Thickness: 6mm; Gap: 1mm
4. Mesh backing, easy to install and repair
5. Low water absorption rate, highly resistant to mositure
Suitable for:
Ideal for bathroom, shower, indoor and outdoor swimming pool installation.
| Model NO: | BGZ036 |
| Size: | 25x25mm |
| Style: | Imaginary Color |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 286x270mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | - |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25x25mm |
| Gap: | 1mm |
| Net Weight/Sheet: | |
| Delivery Time: | 30-50 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: |
Iridescent Glass Tile GZOF1609
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC028
1 Inch Hot Melt Mix Crystal GHOM9602
Crystal Glass Brown BGI010F2
23x23mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2003
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GEOJ2606
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass White GZOJ2302
Crystal Glass BGI601F2
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GEOJ2608
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Blue BGC024