This 260X300mm triangle shaped mosaic tile is made of premium porcelain, which is durable and wear resistant. It can meet the special need to achieve an extraordinary design in any commecial and residential tiling projects. Kitchen, bathroom, bedroom, outdoors, there are many places you can add a khaki tone. Sample available for quality check here.
Highlight:
1. 45x45mm chip size, 260X300mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Triangle design, mesh mounted on back
3. Glossy glazed finish, vintage khaki color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ929A |
| Size: | 45X45mm |
| Style: | Vintage style |
| Color Type: | Beige color |
| Usage: | Wall, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 260X300mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 93 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Triangle |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Khaki |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 45X45mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Fish Scale ZGA2302
Natural Shell Black Lip BOZ909E4
Triangle Tile Ceramic Khaki BCZ929A
Fish Scale Wave Pattern Dark Blue BCZ632-B
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9922
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1103
Frozen Fan Shape Crackle BCZ714-B
Shield Tile Tale Blue BCZ313Z
Linear Inkjet Crystal Glass BGZ003M1
Frozen Fan Shape Crackle BCZ304