Trendy and attractive 97x97mm size, simple appearance design, and highly smooth glossy surface. All these elements will brilliant your future swimming pool projects!
Welcome to contact us if you are in the market for this pure color tiles and have any pool design ideas, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. Classic pure color, including blue mix, light blue and dark blue
2. 97x97mm classic swimming pool mosaic tiles
3. Highly smooth glossy surface, easy to clean
4. Hugely versatile and high durability building materials
5. Eco-friendly and good performance
6. With back mesh mounted for easy installation
7. Low water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BMM601A1 |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Dark Blue |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Green KOA2701
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3003
23x23mm Square Matte Porcelain Pure White HMA1201
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8301
Blue BOB1601
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Blue KOA2605
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCK615
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK605
100x100mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCQ601
150x150mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BCW601E7