If you are looking for one special color for your pool design, then the lake blue mosaic would be your good choice! 4'' size, big pieces, ideal for both indoor and outdoor swimming pool, SPA, patio, etc.
With a wave surface, your pool will look like waving all the time, adding dynamic beauty to pool spaces.
So, do not hesitate to contact us for more blue mosaic tiles for pool.
Highlight:
1. Large-size wave surface
2. Easy to clean and install
3. Non-slip surfaces that meet the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
7. Low-water absorption rate
Suitable for:
Swimming pool, bathroom, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP005 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48*48mm Square Ceramic Ice Crackle Cobalt Blue BCK656
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK608
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK616
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Sukabumi Bali Dark Green MOF8703
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blue BCZ705
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Blue KOA2605
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KOA2902
97x97mm Square Glazed Porcelain Blue BMG603A1
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8003
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604